Sztuczna inteligencja może być wykorzystana w przyszłości na setki różnych sposobów. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że częściowo jest już wdrożona w niektóre dziedziny naszego życia. Poniżej lista możliwości
Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję?
sztuczna inteligencja w grach
Grasz w szachy na komórce albo komputerze? Jeśli trafiłeś na w miarę świeżą aplikację raczej nie masz szans wygrać na najwyższym poziomie. Gry tego typu mają w sobie sztuczną inteligencję. Wykorzystują piorunującą moc obliczeniową i mogą analizować 200 milionów pozycji …na sekundę.
Świat czeka z niecierpliwością na zawody w Go, między mistrzem świata Koreańczykiem z południa Lee Sedol, a sztuczną inteligencją. Go wymyślono 2 500 lat temu w Chinach. W skrócie polega na stawianiu na planszy kamieni i zdobyciu większego terytorium niż przeciwnik. Więcej na o samych zasadach znajdziesz na Wikipedii. Rozgrywka odbędzie się w marcu. Jest o tyle interesująca, ponieważ dla sztucznej inteligencji gra była do tej pory bardzo skomplikowana, ze względu na nieskończoną liczbę kombinacji.
rozpoznawanie mowy
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również w obszarze wykrywania mowy. Dostępna stała się już technologia pisania wiadomości poprzez mówienie. Systemy, jednak nie są jeszcze w stanie rozpoznawać słów w sposób naturalny. Słowa, które wypowiadasz odczytywane są na podstawie przebiegu drgań a następnie przetwarzane na tekst.
W 2012 roku Rick Rashid Chief Research Officer w Microsoft przedstawił podczas konferencji działanie nowego systemu, który wyświetlał w czasie rzeczywistym słowa mówione, a jednocześnie tłumaczył je na język chiński, z niewielkim odsetkiem błędów. To rozwiązanie zostało wdrożone komercyjnie w Skype. Dostępne jest w językach angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim i mandaryńskim.
Podobną funkcjonalność wdrożył również Google w serwisie YouTube, gdzie napisy mogą być generowane automatycznie i od razu tłumaczone na wybrany język.
rozumienie języka naturalnego przez sztuczną inteligencję
W przetwarzanie języka naturalnego (ang. natural language processing, NLP), zaangażowani są językoznawcy jak i programiści. Sztuczna inteligencja ma z tym problem, ponieważ język mówiony jest skomplikowany i pełen dwuznaczności. W zależności od sposobu akcentowania to samo zdanie może mieć różny sens.
Przetwarzanie języka naturalnego zostało podzielone na szereg różnych celów, które próbuje się osiągnąć. Wśród nich są na przykład:
- czytanie i pisanie w języku obcym,
- streszczenie tekstu, aby uzyskać w nim najważniejsze informacje,
- automatyczne tłumaczenie z jednego na drugi język,
- operacje upraszczające gramatykę, strukturę tekstu.
systemy eksperckie
Od wielu lat trwają pracę nad przełożeniem wiedzy, którą dysponuje dany ekspert do systemu komputerowego. Pierwszy tego typu system został napisany w 1974 roku. MYCIN potrafił zdiagnozować zakażenie bakteryjne krwi i zaproponować odpowiednie leczenie. Robił to lepiej niż studenci medycyny, a nawet praktykujący doktorzy. Model pracy był mało skomplikowany. Oparty był na regule IF – THEN. Na początku takich reguł było 200, po aktualizacji 600.
Obecnie trwają pracę nad systemem, który znajdzie podobieństwa w przypadkach ludzi chorych na raka. W Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Yorku zespół specjalistów uczy sztuczną inteligencję. Do systemu trafiają wyniki badań krwi, biopsji, listy podawanych leków z ich właściwościami oraz notatki lekarzy. Celem jest znalezienie tego, co umysł ludzki pominął i przygotowanie najlepszej kuracji dla chorych.
Przykładem działającego algorytmu jest system w jednym ze szpitali w Chicago, który potrafi przewidzieć kiedy pacjent będzie miał zawał serca.
Znasz ciekawy przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji? Podziel się nimi w komentarzu.