Sztuczna inteligencja przewidziała koronawirusa

Sztuczna inteligencja przewidziała koronawirusa

Bądź na bieżąco.

Algorytm BlueDot

Algorytmy sztucznej inteligencji, czyli Al, są w stanie analizować ruch w sieci, treści, jakie są udostępniane i wyciągnąć z tego trafne wnioski. Kanadyjska firma BlueDot stworzyła algorytm, który już 31 grudnia wysłał informacje o możliwym wybuchu epidemii do Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). W jaki sposób działa ten algorytm i do czego jest zdolny?

Analiza ruchu w sieci szansą na wykrycie zagrożenia

BlueDot to system korzystający ze sztucznej inteligencji. Służy on do przeszukiwania Internetu w celu wyłapania wszelkich sygnałów dotyczących ryzyka wystąpienia chorób. Jak podają źródła, algorytm korzysta z ponad 100 źródeł, w których publikowane są treści, są to m.in. serwisy społecznościowe, fora internetowe czy lokalne wiadomości. Analizowane są też dane ze środków transportu lokalnego, dane demograficzne i klimatyczne. Co ciekawe, za pomocą algorytmu, BlueDot przewidziało także kierunek rozprzestrzeniania się wirusa. Na podstawie sprzedaży biletów lotniczych wyciągnięto wnioski, że wirus najszybciej rozprzestrzeni się w Seulu, Bangkoku, Tokio i Tajpej, bo w tym kierunku udała się największa liczba osób.

Pierwsze systemy sztucznej inteligencji do przewidywania epidemii

Ciekawostką może być fakt, że BlueDot to wcale nie pierwszy system tego typu. Już w 2008 roku powstał znany wówczas projekt Google Flu Trend, który miał na celu oszacować liczbę osób chorych na grypę przy założeniu, że osoba chora szuka informacji o grypie w sieci. W ten sposób powstała statystyka liczby zachorowań na grypę, co pokryło się z rzeczywistością aż w 97%. Dzięki temu można było przewidzieć kierunek rozwoju epidemii i zabezpieczyć ludzi przed zakażeniami.

Co z cyberbezpieczeństwem?

Wszyscy rozumiemy, jak istotne jest teraz podejmowanie się wszelkich możliwych działań byle tylko powstrzymać rozwój pandemii. Wiele osób zastanawia się jednak, co stanie się z informacjami, jakie nasz temat są zbierane nieustannie, każdego dnia. Istnieją jednak zapewnienia, że zebrane informacje są zbierane tylko i wyłącznie w celach walki z wirusem i nie zostaną wykorzystane w żadnym innym celu, a po ustaniu pandemii zostaną trwale wyczyszczone. To dla nas ważna informacja, bo przecież teraz, kiedy nieuzasadnione wyjście z domu jest zakazane, większość transakcji bankowych robimy za pośrednictwem Internetu, co także nie pozostaje niezauważone przez analizujące nas algorytmy.

Kierunki rozwoju sztucznej inteligencji


Sztuczna inteligencja w Polsce wciąż jeszcze nie jest zbyt mocno rozwinięta. Najlepszy jej rozwój obserwujemy oczywiście w Chinach, gdzie powstają setki aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, których celem jest skanowanie otoczenia, wykrywanie osób potencjalnie zakażonych z naszej najbliższej okolicy. W Chinach powstały także roboty, które potrafią w sposób zdalny kontrolować temperaturę ciała zakażonego, opiekować się nim, a nawet dezynfekować pomieszczenia i powierzchnie. To wszystko wydaje nam się nierealne i niedostępne, w świecie nauki jednak technologia postępuje bardzo szybko, a możliwości sztucznej inteligencji są tak ogromne, że nawet nie bardzo możemy to sobie wyobrazić.

Picture of Hubert Dąbrowski

Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

czyli parę słów o sztucznej inteligencji
AI Marketing - blog sztuczna inteligencja w biznesie i marketingu
AI Marketing - blog o sztucznej inteligencji

AI Marketing to specjalistyczny blog poświęcony zastosowaniom sztucznej inteligencji w biznesie i marketingu. Odkryj najnowsze trendy, analizy i innowacje w dziedzinie AI. Dowiedz się, jak technologia ta rewolucjonizuje świat biznesu i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe nowości o sztucznej inteligencji