Cześć wszystkim. Jestem pierwszym angielskim prezenterem opartym na sztucznej inteligencji. To mój pierwszy dzień w Xinhua News Agency. Mój głos i wygląd są zamodelowane na przykładzie Zhang Zhao – prawdziwego prezentera z Xinhua. Rozwój mediów wymaga stałej innowacji (…).
Sztuczna inteligencja w mediach: Zobacz pierwsze wystąpienie AI prezentera
Według doniesień Xinhua i South China Morning Post, zostało stworzonych dwóch prezenterów AI (jeden dla angielskich audycji i drugi dla chińskich) we współpracy z lokalną wyszukiwarką firmą Sogou. Xinhua twierdzi, że prezenterzy mają „nieskończone perspektywy” i mogą być używane do taniego generowania raportów dla agencji, telewizji i internetu.
Każdy prezenter może „pracować 24 godziny na dobę na swojej oficjalnej stronie internetowej i na różnych platformach społecznościowych, redukując koszty produkcji wiadomości i zwiększając wydajność”, mówi Xinhua.
Prezenterzy AI – rewolucja w mediach
Technologia ma swoje ograniczenia. Widać na filmach, że zakres mimicznych twarzy jest ograniczony, a głos jest wyraźnie sztuczny. Jednak badania nad uczeniem maszynowym w tej dziedzinie szybko się rozwijają i nie trudno wyobrazić sobie przyszłość, w której prezenterzy AI są nieodróżnialni od prawdziwych.
Trochę mrozi krew w żyłach, że technologia jest wdrażana akurat w Chinach. Tam prasa jest nieustannie cenzurowana i prawie niemożliwe jest uzyskanie jasnych raportów o nawet rozpowszechnionych wydarzeniach, takich jak stłumienie i prześladowania muzułmańskiej mniejszości Ujgurów w Chinach.
Ciekawe jak taki prezenter mógłby być wykorzystany w obecnych polskich realiach.